What is the real cost here?

Today’s post is all about food.  I decided to work on my healthy self.

This was a raging success as I followed up my oatmeal for breakfast with four, yes four, packages of Skittles (taste the rainbow) which were, in all fairness, not all full packages.  Three of them were individual servings, the mini things you get at Halloween. 

I’m not even sorry.

I will probably do it again tomorrow.

I do not have an addiction.  I resent that. I have actually given sugar up many times, and candy itself (not that long ago I might add).  I could give it up tomorrow.  I won’t…but I could. 😉

My body is currently telling me my adrenal gland is super tired and just doesn’t want to work properly anymore.  And thus you have…me.  I, of course, thought this was Earth Shattering InformationI just always assumed it was my crazy ass personality.  Nope.  Once again, my thyroid can be blamed. Thus the crazy ass sugar cravings.  How incredible is that!! 

~~~~~

Now on to the subject at hand.

Eating healthy.  This is obviously easier said than done.

I cannot tell you how many news sources have quoted this story:

I found this in on CNN Health.

  One of the biggest barriers to buying good food is the cost, many experts say. Now researchers at Harvard School of Public Health have put a dollar amount on the price of healthy eating. By reviewing 27 studies on the cost of healthy vs. unhealthy foods, they’ve estimated the daily cost of eating better. Their results are published in the British Medical Journal.

“Conventional wisdom has been that healthier foods cost more, but it’s never been clear if that’s actually true or exactly how much more healthier foods might cost,” said lead study author Mayuree Rao. “We found that the healthiest diets cost about $1.50 more per day, and that’s less than we might have expected.”

I could name probably 10 more links but why?  They are all citing the exact same study.  It seems it is the news of the week. 

Now…how accurate do you think that really is?

Like…for reals?

It’s a great study.  Done by incredibly smart people who did all the tests and what not.  I’m sure they are averaging to they’re hearts content but nevertheless, it’s not doing us any favors.

So the real question here is did they go to the grocery store and actually buy a package of hormone free vegetarian fed chicken breasts, organic salad, and organic milk  and compare those groceries against the other set of groceries?  The regular priced groceries?  Let’s see what we come up with.
~~~~~

I’ll try and keep this simple.  Burgers, salad, quinoa.

So for let’s break this down into two meals and for the sake of this experiment let’s just say you are walking into the store and simply buying exactly what you need for the meal.  Meal one will be the healthier option.  Meal two will be the healthy but inexpensive option.  Not quite hamburger helper but…still not great.

Meal Number One:

Burgers

Capture42#

Capture39#

with avocados on them…yum

Capture37#

And a salad…

Capture41#

with some peppers

and a side of Quinoa

Capture38#

which you all know full well I won’t eat but the whole world loves and is SO good for you.

Capture36#

and milk!

Total for the meal (which will probably have a few salad leftovers…)

$20.34

I would like to point out the ads will not list every item available so this is a total without hamburger buns or cheese.  I don’t eat cheese on my burgers anymore but some of you might.  ::moment of silence for the loss of the cheese::  This is the cost of this meal without those two things purchased.

Meal Number two:

Capture44*

Burgers!  Great Value Every Day!  $2.99

Avocados on my burger

Capture39#

$.77

Capture46#

Make my own salad for $1.50

Capture41#

Add the peppers to the salad…

$2.50

And chips are quick, easy and cheap.

Capture45#

$2.50

Top it off with milk…

Capture43*

$2.19 for an entire gallon this time… (versus $2.59 for a half gallon of the organic)

and the total for the cheaper meal is:

$12.45

That is a $7.89 savings and you still get a salad and you get more milk.  That is for ONE meal.  

If you did that for every meal that would seriously eat into your budget.  Pun not intended…for reals.

So realistically I do think you can eat healthy on a budget.  But you aren’t going to be eating Quinoa.  Save the Quinoa for the next meal.  You’re going to stop at the salad and the burger.  Snack on the rest of the Avocado.  For the cheaper meal?  Boost the burger so it isn’t so low and make it a leaner meatGive up the chips.  It’s all a give and take.

I’m only willing to look at a few grocery stores.  I don’t run to six stores to get the best deal.  And yes…I have the perk available to me that I can go to the commissary.  But I don’t always.  Sometimes I go to the regular people store.  And marvel at the prices.  *gasp*

I’m not an expert.  I didn’t even have to do this little experiment.  I just read the words and thought…”they have GOT to be KIDDING if they think it’s only $1.50 more to eat healthy.”. Now that I’ve done it…I’m here to say they have got to be kidding if they think it’s only $1.50 more to eat healthy.

I’m not buying it.

*safeway

# King Sooper

 

2 Comments

Filed under Tess

2 Responses to What is the real cost here?

  1. Michelle

    I’m so glad you did the comparison! I do see how eying fruits and veggies instead of crackers and cookies everyday can be cheaper, because I don’t eat s much in one serving. But the meats and dairy…..expensive to do it right! My new Paleo grocery bill proves this (with the meat, not the dairy of course)

  2. tess conley

    yeah…it’s the meat and dairy that’s the killer man. SO EXPENSIVE. I see it when I go to a regular store and can’t bring myself to spend the money so I go to the commissary. It’s still expensive but at least it’s better. And there was nothing scientific about this…the veggies weren’t organic, I was following and ad and not actually shopping…but still…the price difference was crazy.